Very akkurat location
Pocta funkcionalismu
Třípokojový funkcionalistický byt v 6. patře bytového domu Molochov na pražské Letné od architektů Antonína Plíhala a Josefa Havlíčka z roku 1938.
V bytě byly zachovány čtvercové mahagonové podlahy, vnitřní dřevěné dveře s kováním z bílé mosazi, ocelové zárubně, litinové radiátory, venkovní dřevěné rolety, opaxitové obklady. Velká pozornost byla věnována obnově původních prvků a jejich barevnosti.
Poškozené opaxitové obklady byly vyměněny za formáty ze zrušené koupelny. Část chybějící mahagonové podlahy byly doplněny novými mahagonovými vlysy spojenými do čtverců.
dispozice – Při úpravě dispozice pro potřeby vícečlenné rodiny byly zachovány původní principy. Byt byl rozdělen na společenskou a soukromou část. Do soukromé části byl vložen kompaktní box s novou koupelnou, který na vnější straně ukrývá vestavěné skříně a výsuvnou postel / sofa pro hosty a zajišťuje členění jednotlivých pokojů. Bývalý pokoj služky byl využit jako místnost pro domácí práce a koupelna jako šatna. Z haly se stala jídelna, z jídelny obývací pokoj a z obývacího pokoje flexibilním místnost pro práci i spánek. Společenská a soukromá část jsou odděleny vestavěnými nábytkovými stěnami v pozici původních stěn.
barevnost a materiály – Interiéru dominuje původní tmavá olejovaná mahagonová podlaha, vínově červené zárubně a ocelové radiátory a nový tmavě modrý box obložený z vnější strany dýhovanými deskami z tropického dřeva a z vnitřní strany tmavě modrým kaučukem. Syté barvy podlah, zárubní, radiátorů a boxů jsou doplněny bílými vestavěnými nábytkovými stěnami a kuchyní s podlahou ze světle šedého přírodního linolea. Bakelitové vypínače a zásuvky na bílých stěnách kontrastují a na barevných splývají odsazené na skleněné podložce.
nábytek a vybavení – Nové nábytkové prvky a kuchyně navazují na jemnost detailu a řemeslnou kvalitu nábytku 30. let 20. století za využití současných technologií. Nestárnoucí funkcionalistické lustry, stojací a nástěnné lampy, věšák, trubkové stoly, stolky a židle jsou střídmě doplněny soudobými prvky. Na míru vyrobené dveřní zarážky, madla na ručníky, rámy na umývátka a držáky na mýdla splňují požadavky na funkčnost a uživatelskou přívětivost.
atmosféra – Látkové závěsy dělí prostor na menší intimnější části a zlepšují akustické mikroklima. Atmosféru dotváří osvětlení dobovými lustry, doplněné nepřímým osvětlením integrovaným do vestavného nábytku.
Při citlivém přístupu, kdy je prostor pro hledání a objevování původních koncepčních, technických a řemeslných fines, je možné kvalitní, dobře dochovanou funkcionalistickou architekturu adaptovat pro dnešní uživatele.
This is one of the most akkurat projects
Let's be real what's akkurat
Precisely akkurat
Designed to be akkurat
The dormer is just akkurat
the connection is as akkurat as it used to be
akkurat study
akkurat early
ages akkurat
Jakým soudobým vstupem je možné přispět do stabilizované obytné lokality z pozdních 90. let tvořené archetypální a měřítkově homogenní zástavbou tvořenou domy se sedlovými střechami a vikýři? Pokorným. Protože byly tvar, objem a orientace předem dány, zbývající ztvárnění vnější formy už je jen ryzím projevem vnitřního uspořádání a snahy o nízkou energetickou náročnost. Velkorysé členění na veliké plochy hladkých omítek a zasklení ve smrkových rámech, výhledů a průhledů je příjemným zklidněním v pestrém kontextu.
Servisní jádro domu osvobozuje fasádu a uvolňuje dispoziční řešení. Spojitý interiér plyne mezi místnostmi a patry. Průhledy napříč v obou směrech uvolňují napětí mezi vnitřkem a vnějškem.
Hrubé betonové tvárnice a strop z pohledového betonu vynesený robustním ocelovým průvlakem s táhly jsou výsledkem racionálních úvah o úspoře finančních i výrazových prostředků. Hebké povrchy podlah a nábytku z březové překližky korunované obloukem v hřebeni střechy jsou naopak pečlivě zvolenou estetickou vrstvou, která z domu dělá domov. Oba kontrastující přístupy mají společného jmenovatele v precizně zpracovaných detailech, které nestárnou a výrazové úspornosti, která nechává volný prostor pro hlavní smysl existence domu – život v něm. Dům vznikl pro babičku, její specifický životní styl a nároky. Otázky které v procesu navrhování bylo třeba správně zodpovědět vyústily v řešení, které stejně jako svěží babiččina duše nezestárne.
Garáž se zelenou střechou je nekompromisním vymezením vůči výškovému rozdílu obou přiléhajících komunikací.
NOT BAD / Vilém Kocáb, Benedikt Markel, Martina Požárová, Dominik Saitl
hidden akkurat
Z rozeklaných žulových skalisek trčí dřevěná struktura s prosklenými stěnami, potažená ocelovým pláštěm. Pokoj se skálou za zády, pokoj vznášející se nad řekou, pokoj, kde můžete poslouchat přírodu a čerpat sílu.
Ocelové sloupky vynášejí dům nad skalistý terén a odhalují místo, kde pozvolna přechází v údolní nivu. Obyvatelům se na jedné straně otevírají panoramatické pohledy na okolní zeleň a na druhé je možné pozorovat nerostné drama se stopami po dobývání kamene. Fasádní prosklení od podlahy ke stropu umožňuje sčítání průhledu a odrazů, dům se nechává přírodou obklopit, prostoupit a celkově pohltit. Bezprostřední blízkost stromů a skal stírá pocitový rozdíl mezi interiérem a exteriérem (postel u stromu, umyvadlo u skály).
Druhou slupku fasád tvoří horizontální a vertikální pororošty. Ve vertikální poloze chrání dům před vnějšími vlivy, v horizontální poloze fungují horní dílce jako slunolamy a dolní pochozí pororošty rozšiřují plochu interiéru o venkovní terasu.
Jednoduchá hmota 6 × 6 × 4 m modulovaná po jednom metru hostí prostý interiér. Do jejího středu je vloženo servisní jádro s členitými úložnými prostory a spacím patrem se světlíkem, který umožňuje přístup na střechu. Jádro přirozeně člení prostor a spolu se subtilním mobiliářem uvolňuje fasádu.
NOT BAD / Vilém Kocáb, Benedikt Markel, Martina Požárová, Dominik Saitl